Kalendarz
Sierpień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Newsletter
wybierz placówkę
Bytów
Kartuzy
Tczew
Wejherowo
Drukuj

Pożyczki

 

Pożyczka jest zwrotnym instrumentem finansowania działalności gospodarczej na każdym etapie funkcjonowania firmy, w tym również na etapie jej powstawania. Beneficjentami tej formy wsparcia finansowego są: mikro i małe firmy działające na terenie województwa pomorskiego, w tym również  starterzy - czyli osoby, które zamierzają dopiero otworzyć działalność gospodarczą (osoby bezrobotne, absolwenci szkół, osoby zatrudnione).

 

 

Kwota wsparcia to maksymalnie 500 tyś zł. Okres spłaty: do 60 m-cy od daty podpisania umowy pożyczkowej.  Jednak zarówno kwota pożyczki jak i okres spłaty zależą od możliwości finansowych przedsiębiorcy oraz celu kredytowania. Cel kredytowania czyli przeznaczenie pożyczanych środków ma bezpośredni wpływ na rodzaj udzielonej pożyczki oraz jej oprocentowanie. Środki udostępniane przedsiębiorcy w ramach pożyczki muszą być wydatkowane na cele bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą pożyczkobiorcy. A więc pożyczka może być przeznaczona na cel inwestycyjny (budowa, rozbudowa przedsiębiorstwa, zakup wyposażenia), obrotowy (zakup towarów handlowych) czy innowacyjny (zakup nowych środków trwałych lub technologii).

 

 

Programy pożyczkowe skierowane są głównie do podmiotów, które z przyczyn obiektywnych mają utrudniony dostęp do oferty kredytowej oferowanej przez banki komercyjne np.; brak historii kredytowej, zbyt krótki okres funkcjonowania firmy na rynku, uproszczona forma prowadzonej rachunkowości np. ryczałt/karta podatkowa. Klientami korzystającymi z pożyczek instytucji samorządowych są jednak różne firmy. Zarówno funkcjonujące od lat z powodzeniem na rynku, które w ramach rozwoju poszukują korzystnych form finansowania swojej działalności, ale i „starterzy” (w tym osoby bezrobotne)  - w takim wypadku pożyczka jest dodatkowym elementem wsparcia nowej firmy na rynku lokalnym. 

 

Przedsiębiorcy korzystający z pożyczki w ciągu trzech miesięcy od daty podpisania umowy pożyczkowej muszą udokumentować, na co pożyczka została wydatkowana – zgodnie z celem przedstawionym przez firmę we wniosku pożyczkowym. Pożyczkę rozliczamy przedstawiając faktury handlowe lub inne dokumenty potwierdzające poniesione przez pożyczkobiorcę wydatki.

 

Pożyczki udzielane starterom i przedsiębiorcom muszą być zabezpieczone. Pożyczkobiorca ma do wyboru kilka form zabezpieczenia należności: poręczenie osób trzecich, poręczenie Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych lub zabezpieczenie materialne  (np. hipoteka, zastaw na kupowanych środkach trwałych, umowa przewłaszczenia).

 

Poręczenie osób trzecich - Poręczycielem pożyczki może być każdy, kto udokumentuje stały dochód miesięczny: osoba fizyczna zatrudniona na umowę o pracę lub prowadząca działalność gospodarczą, ale również emeryt, czy rencista (pod warunkiem, że osoba poręczająca nie prowadzi z pożyczkobiorcą wspólnego gospodarstwa domowego)

Poręczenie Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych może obejmować 80% kapitału udzielonej pożyczki. Zabezpieczenie materialne (hipoteka, zastaw, przewłaszczenie, itd.) może być również ustanawiane na nieruchomości czy też rzeczach nie będących własnością pożyczkobiorcy pod warunkiem zgody właściciela na ustanowienie zabezpieczenia na jego własności.

 

Koszt pożyczki to jedynie oprocentowanie - konkurencyjne wobec oferty instytucji finansowych (np. banków), obecnie najniższe  na rynku - oferowane przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis. Prowizja za udzielenie pożyczki występuje tylko przy niektórych typach pożyczek. Wcześniejsza spłata pożyczki nie wiąże się z ponoszeniem przez przedsiębiorcę jakichkolwiek opłat. 


odwiedzin: 875 080
Partnerzy Projektu
Działalność informacyjna prowadzona jest w ramach zachowania trwałości projektu "Powiatowe Centra Informacyjne Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego Sp. z o.o. i Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o." współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2007 - 2013.