Jakie zabrudzenia najczęściej zmuszają do mycia elewacji oraz dachu
Co brudzi elewacje domu?
Najczęściej elewację domu zabrudzają mikroorganizmy, takie jak pleśń czy grzyby. Powstają one w wyniku wilgoci, na którą często narażona jest nasza elewacja. Organizmy te szybko się rozwijają, a co gorsza emitują nieprzyjemny zapach oraz nieciekawy wygląd, przez co zaleca się jak najszybsze zlikwidowanie ich. Zabrudzenia elewacji mogą występować także z innych przyczyn na przykład pożarów zabrudzających elewacje lub powodzi. Bez konsekwencji nie pozostaje także palenie piecem węglowym, którego zanieczyszczenia lubią osiadać na naszej elewacji. Na niekorzyść wyglądu i czystości elewacji wpływa także jej lokalizacja. Domy lub budynki umiejscowione przy ruchliwych drogach brudzą się przez zanieczyszczenia produkowane przez samochody. Oznacza to, że dom na wsi będzie dużo dłużej trzymał schludny wygląd, niż dom lub mieszkanie w centrum Łodzi.
W jaki sposób radzić sobie z zanieczyszczeniami?
Mycie elewacji samemu będzie raczej niemożliwe, ale w jaki sposób profesjonalne firmy się tym zajmują? W pierwszej kolejności dokładnie myją elewacje za pomocą myjki ciśnieniowej. Następnie z pomocą specjalnych preparatów odkażają powierzchnie elewacji, która została zanieczyszczona. Po tych działaniach przychodzi czas na malowanie elewacji oraz jej zaimpregnowanie w celu zwiększenia trwałości elewacji.
Stare elewacje a nowe.
Materiały potrzebne do zrobienia elewacji bardzo się zmieniły na przestrzeni lat. Starsze domy pochłaniają wilgoć, przez co brud dostaje się do ich środka. Obecne materiały bardzo dobrze izolują wilgoć, przez co brud osiada tylko na zewnątrz elewacji, sprawia to, iż częste zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcze czy opady śniegu są w stanie obmywać naszą elewacje, utrzymując ją tym samym cały czas w świetnej formie.
A jak sprawa brudu ma się w kontekście dachów?
Dach podobnie jak elewacja jest narażony na masę czynników, które skutecznie go brudzą. Jednymi z najdotkliwszych czynników są zabrudzenia wynikające z różnej maści zjawisk atmosferycznych. Od deszczów po mróz. Choć tak jak w przypadku elewacji deszcz obmywa dach usuwają tym samym część brudu, który zdołał się na dachu osadzić, to jest on kwaskowaty co sprzyja przebarwianiu się co więcej deszcz, który osiadł w zakamarkach dachu ma tendencje do zostawiania przebarwień pod wpływem temperatury tak jak ma to miejsce na karoseriach samochodów. Wrogiem dachów jest także osiadający na nim śnieg. Śnieg potrafi utrzymywać się na dachu przez tygodnie co zwiększa możliwość przecieków. Dodatkowo topniejący powoli śnieg tak samo jak deszcz trafia do różnych szpar, gdzie ponownie zamarza, powodując tym samym poważne uszkodzenia. Jednym z żywych wrogów są także ptaki pozostawiające na dachach swoje odchody. Ponadto ptaki często zadomawiają się tworząc gniazda na naszych dachach, a przy tym lubią podzióbać styropian lub inne części naszego dachu, lub elewacji. Co więcej czystość dachu, tak, jak i czystość elewacji będzie zależna od miejsca, w którym się znajduje. I ponownie centrum łodzi będzie gorszym rozwiązaniem, niż spokojne pola na przedmieściach, choć i tam pył z nieasfaltowanych dróg może ubrudzić nasz dach.
A w jaki sposób radzić sobie z brudnym dachem?
I w tym wypadku mycie dachu nie jest prostą sprawą i lepiej zadanie to powierzyć ekipie, która jest doświadczona w myciu dachów. W pierwszej kolejności trzeba opłukać dach myjką ciśnieniową. Pozwoli usunąć to delikatne zabrudzenia z pyłów, które osiadły na dachy. Następnie trzeba wziąć do pomocy wszelakie preparaty do mycia dachów, które pozwolą na pozbycie się większych zabrudzeń.